AVEMHS – Achievements

AVEMHS – Achievements 2017-06-27T17:48:31+00:00

ABHINAVA VIDYALAYA ENGLISH MEDIUM HIGH SCHOOL

TEACHER’S ACHIVEMENTS 2016-17

  • Vandana Bhagat:- Shikshak Gaurav Puraskar 2016 by Shikshan Mandal Pune Municipal Corporation.
  • Prajakta Chitale:- Got the scholarship from PASCH (Goethe-Institute Pune) to do a language course in Frankfurt (Germany) for one month. (October and November 2016).
  • Swapnal Patil :- Has cleared the Mumbai University Ph.d entrance exam.2016
  • Jayashree Mande:- Felicitated by Lions Club for excellence in education.

ABHINAVA VIDYALAYA ENGLISH MEDIUM HIGH SCHOOL

STUDENTS’ ACHIVEMENTS 2016-17

  • Sr. No. Name of the Student Achievements
    1 Avani Ausekar Taekwondo District 4th Place
    2 Saniya Kelkar Gymnastics

    Schoolympics 3rd Place

    ZP 2nd Place

    Zonal 2nd Place

    State level 2nd Place

    3 Isha Joshi Table Tennis

    District Level 1st Place

    4 Pratap Dhanavade Athletics-

    District Level 1st Place

    5 Anisha Jain Basketball

    ZP 2nd Place

    Schoolympics 3rd Place

    6 Om kulkarni Table Tennis

    District Level 2nd Place

    7 Aarya Pilkhane Taekwondo

    District 4th Place

    8 Shatakshi Kinikar Badminton

    State Level Doubles 2nd Place

    Schoolympics Mixed 1 Gold

    Doubles 1 Bronze

    9 Gargi Tendulkar Badminton

    ZP, Zonals Gold

    Schoolympics – Doubles Gold

    10 Anaya Phadke Badminton

    State Level-Mixed doubles Winner

    Schoolympics-Singles 1 Gold

    Doubles 1 Gold

    Mixed doubles 1 Silver

    11 Keyurika Deshpande Basketball

    Schoolympics Bronze

    12 Yukta Vakhariya Swimming

    Schoolmpics

    · Different storkes and categories 10 Gold

    · Swimming 1 Silver

    · Swimming under 17 best girl student

    · Nationals

    · School games federation on India 2 silver, 1 Bronze

    · Nationals

    · Swimming federation on India 1 Silver

    · States (SGFI)

    · 3 Categaries 3 Gold

    · 4X100, Medlay, Relay 1 Silver

    · States (SFI)

    · Different Storkes  5 Gold

    · Relay 1 Gold

    · District Level- ZP-Different Strokes  4 Gold

    · PDAA-Pune District Aquatic

    · Association – Different Strokes 5 Gold

    13 Saee Hathwalne Selected and participated in Infosys catch them young programme
    14 Sarveshwari Sathe Dance Scholarship from government of India  for Centre for Cultural Research and Training till students turns 21 years

     

    15 Anaya Patil DUMRU-biggest percussion festival in India –

    Selected as the only girl drummer from India

    16 Aditya Maslekar Biathle State Championship-                                     2nd Place

    Triathle Nationals-                                                       3rd Place

    17 Rohit Gogate Schoolympics

    Table Tennis – Doubles                                               Bronze Medal

    Z.P. Table Tennis                                                          1st Place

    18 Saee Kulkarni Basketball

    Schoolympics                                                               Bronze Medal

    ZP                                                                                   2nd Place

    19 Khushi Khatib Basket Ball – ZP                                                           1st Place
    20 Anushka Gurjar ZP Athletics (2016)                                                       1 silver, 1 bronze

    Schoolympics- Relay                                                   1 Gold

    100 m, 200 m – Relay Federation                            3 Gold

    100 m, 200 m – Atheletics                                         2 Bronze

    Basketball Schoolympics                                           3rd Place

    ZP Athletics  (2015)                                                    1 Silver

    PGSSA- Relay (2015)                                                   1 Gold

    100 m, 200 m, relay- Sahyandri Competition        1 Gold

    100m, 200m Relay                                                     3 Gold

    21 Jai Kalekar ZP Athletics – Relay (2016)                                       1 Gold

    ZP Basketball                                                              1 Silver

    Schoolympics-Basketball                                         1 Bronze

    Athletics                                                                     1 Gold

    Federation Basketball                                              1 Gold

    ZP Athletics- Relay (2015)                                       1 Gold

    PGSSA-100 m (2015)                                                Bronze

    Relay                                                                           1 Gold

    Sahyandri Competition- Relay                               1 Gold

    22 Parth Patel Relay (2016)                                                              1 Gold

    SOF IMO (2015 & 2016)                                          1 Gold

    Mathex (2016)                                                         Trophy+Certificate

    Mathemania Maths Quiz                                        3rd Place

    23 Shantanu Nene Mathex state level                                                  Scholarship+Medal+Certificate

    Only 9th Std. student from Maharashtra to be selected for INMO

    2nd Level of RMO                                                     Cash prize of Rs. 10.000/-

    SOF-IMO                                                                   Gold Medal

    24 Chinmay Bapat · Mallakhamb-District & State Level                       2 Gold

    ·                Represented School (Mallakhamb Comp.)         State Level

    ·                National Level                                                           3rd Place

    25 Ronak Mokashi National Dramatics (2016)                                  Best Actor at P.L.Deshpande

    Masotsav

    ZP Shotput                                                              4th Place

    26 Sudip Manchare Maharshtra Talent Search Exam(State)            Cash Prize & Felicitation
    27 Aneesh Bapat Homi Bhabha Exam Gold Medal
    28 Saana Rege Relay                          

    Schoolympics Gold Medal

    ZP Gold Medal

    Zonals Gold Medal

    Sahyandri Relay Gold Medal

    29 Mitali Darda Swimming

    Federation Nationals  2 Gold Medal

    School National 1 Gold & 1 Bronze medal

    30 Nikhil Phadke German Scholarship

    State level Quiz Competition

    31 Isha Phadke German Scholarship

    Got best learner in Germany

    32 Rahi Joshi 2nd in Yoga Nationals
    33 Aabha Latkar State Level Swimming Competition Silver Medal
    34 Shreya Hande SOF-IEO International Rank – I